Petr Nikodém získal Zlatý volant 2017

Anketa Zlatý volant zná své vítěze za rok 2017

Tisková zpráva, Praha, 22. 2. 2018

Ve 41. ročníku motoristické ankety Zlatý volant 2017 získal od odborné poroty nejvíce bodů mistr Evropy v závodech tahačů Adam Lacko, který tak jasně ovládl kategorii Závody na okruzích. Zlatá řídítka za pro nejlepšího motocyklového jezdce získal Václav Milík. Mezi letošními vítězi má doposud nejvíce Zlatých volantů Jan Kopecký, který již po desáté zvítězil v kategorii Rally a maratony. Nejtěsnějším rozdílem jediného bodu skončila kategorie Motokáry. „Gratuluji vítězům, děkuji partnerům a také široké veřejnosti, která hlasovala letos vůbec poprvé.  Máme velkou radost také z toho, že se nám na Zlatý volant podařilo dostat světové hvězdy Davida Coultharda a Micka Doohana, kteří převzali ocenění Osobnost světového motorsportu. Jejich účast byla svátkem pro všechny přítomné fandy,“ říká Josef Zajíček z pořadatelské agentury Pozitif.

Za sezónu 2017 se na Zlatém volantu rozdaly ceny v celkem 13 kategoriích. V sedmi z nich o vítězi rozhodla odborná porota. Trofej Zlatého volantu získal v kategorii Autocross a rallycross Petr Nikodém, který vybojoval 1. místo v ME v autocrossu v kategorii Buggy1600 a zlato získal také v MMČR. Závody do vrchu vyhrál Tomáš Vavřinec. Ten zajel celkově druhé místo v mistrovství Evropy v kategorii 1. Vítězem kategorie Motokáry se stal Patrik Hájek, který má na kontě druhé místo v ME v kategorii KZ a druhé místo ve WSK Super Master Series v kategorii KZ2. Na okruzích obhájil své loňské vítězství Adam Lacko, vítěz mistrovství Evropy tahačů.

"Mám velkou radost, protože po mém celoživotním snažení jsem konečně získal titul mistra Evropy v tahačích. Zlatý volant je tedy krásnou tečkou za úspěšnou sezónou. Nový design trofeje Zlatý volant má karbonový podstavec, stejně jako pohár z ETRC, takže se vedle sebe budou skvěle vyjímat," říká vítěz kategorie Závody na okruzích Adam Lacko, držitel ceny Zlatý volant z let 2012 a 2016.

Kategorii Rally a maratony ovládl již po desáté Jan Kopecký.  "Pro mě je Zlatý volant nejprestižnější ocenění, které může závodník v Česku dostat, protože porota se skládá z odborných novinářů, kteří dění v motorsportu bedlivě sledují. Mé poděkování směřuje týmu Škoda Motorsport, protože bez jejich podpory bychom takových výsledků nemohli dosahovat. Beru to tak, že cenu dostáváme spolu s mým skvělým spolujezdcem Pavlem Dreslerem. V autě sedíme dva a na výsledku máme podíl 50:50," řekl po vyhlášení Jan Kopecký.

Nejlepším motocyklovým závodníkem roku 2017 se stal plochodrážník Václav Milík. Čerstvý držitel Zlatých řídítek skončil loni šestnáctý v MS, třetí v ME a zvítězil ve Zlaté přilbě města Pardubic. V anketě uspěl poprvé v roce 2016, kdy získal třetí místo. Nakonec porota udělila zvláštní cenu Elišky Junkové nejlepší závodnici mezi ženami. Její držitelkou se za uplynulý rok stala Barbora Holická, která vybojovala vítězství v Dámském poháru ČR v rally a také zvítězila ve skupině 9 na mistrovství ČR v rally.

Nelehký úkol měli tentokrát porotci při výběru vítěze ceny Zlaté oko pro nejlepší fotografii z oblasti motorsportu. Do soutěže totiž bylo přihlášeno rekordních 250 snímků. Vítězná fotografie se jmenuje Vale a jde o portrét motocyklového závodníka Valentina Rossiho. Za dobu existence Zlatého oka poprvé zvítězil portrét a poprvé zvítězila černobílá fotografie. Jejím autorem je Jan Stárek.

Ve třech kategoriích vybírali vítěze fanoušci, a to formou internetového hlasování. Cenu za sportovní automobil roku si odnese Subaru WRX STI. Tento model byl vystaven na galavečeru v Letňanech, v rámci tzv. gridu. Kategorii motoristická událost roku po těsném souboji s finále ETRC na autodromu v Mostě nakonec opanovala zlínská Barum Czech Rally. Zcela novou kategorií se stal Počin v oblasti e-mobility a autonomního řízení, ve které zvítězila společnost Siemens se svou rychlodobíjecí stanicí pro elektromobily.

Zvláštní cenu pořadatele si odnesli zástupci společnosti Nexen Tire Europe s.r.o., a to za zlepšení testovacích podmínek na českých okruzích. Chloubou proběhlého Zlatého volantu byly VIP osobnosti světového motorsportu David Coulthard, slavný pilot F1 ze Skotska a Mick Doohan, pětinásobný mistr MotoGP v kategorii do 500cm3 a jeden z nejúspěšnějších motocyklových závodníků všech dob. Oba pánové přijali pozvání pořadatele a v rámci galavečera obdrželi každý cenu Osobnost světového motorsportu. Tuto cenu získal také věhlasný německý závodník Hans-Joachim Stuck, který se nakonec nemohl pražského galavečera zúčastnit. Na slavnostní galavečer zavítal také pětinásobný vítěz 24H Le Mans Frank Biela.

Vyhlášení ankety se premiérově konalo v kongresovém sále PVA Expo v pražských Letňanech. Anketa se představila v novém kabátě. Na místě nechyběl startovní rošt plný závodních aut a další tematická výzdoba. Záznam z vyhlášení odvysílá Česká televize na programu ČT Sport v 15.40 hod ve středu 28. února. O sportovních vítězích rozhodla odborná porota, do které bylo nominováno 35 porotců. Anketa Zlatý volant byla letos spojena s nadací Keep Fighting. Fanoušci a partneři mohli finančně podpořit neziskovou organizaci inspirovanou životem sedminásobného mistra světa F1 a jednoho z nejlepších závodníků všech dob Michaela Schumachera. Výkonné ředitelce nadace Sabině Kehmové byl předán šek na 503 tisíc korun, které se v rámci kampaně podařilo vybrat.