Petr Nikodém vícemistrem Evropy

V posledním závodě devítilného evropského autokrosového šampionátu, který se uskutečnil v italské Magioře, měli tři čeští jezdci jezdci reálnou šanci získat titul. Nakonec Petr Nikodém v Buggy 1600, Jakub Novotný v Junior Buggy a Otakar Výborný v Touring Autocross se stali „jen“ vicemistry Evropy, stejně jako Radek Jordák v Super Buggy.

Před rozhodujícím závodem sezony vedl Petr Nikpodém o pět bodů před svým rivalem Vincentem Mercierem z Francie, zatímco Milan Vaněk po nevydařeném závodě ve Francii už byl bez šance. K závodu nastoupily tři desítky jezdců včetně kompletní autokrosové špičky

V prvním trénkinku skončil Petr Nikodém až šestý, v dtuhém už druhý, což mu vyneslo třetí celkov čas za Mercierem a Straubem. V první rozjíždce dojel pátý (vyhrál Mercier), v dalších dvou už zvítězil, poprvé před Straubem a Maxianem, potřetí si soupeři pořadí vyměnli.

Jeho největší soupěř Mercier také svoje jízdy vyhrál, a tak oba postoupili do semifinále. Skvělý start Petra Nikodéma znamenal první místo v semifinále před Straubem a Kobrasem, vítězem z Nové Paky. Druhé semifinále ovládl Mercier před Teygnierem a Vaňkem.

Oba aspiranti se postavili do první řady finále a bylo jen otázkou, kdo získá titul a jakým způsobem. Detektivní zápletku se vším všudy nakonec rozhodl „osud“.

„Dělali jsme, co jsme mohli. Vyhráli jsme rozjížďky, získali další bod k náskoku, vybojovali si pole position. Příprava auta odpovídala vesmírnému programu. Bohužel se ten scenárista se shora ukápnul s tečkou o jednu jízdu dříve. Stačilo dojet za Francouzem klidně i o dvě místa, ale nebylo nám dovoleno ani odstartovat a aspoň se o to porvat. Ohoblovala se kost (čínka) z motoru a naděje zhasly spolu se startovacími světly.

Chci poděkovat celému týmu za skvělou sezónu a maximální nasazení. Také všem fanouškům a přátelům, kteří fandili. Podpora byla cítit tak moc, že jsem opravdu věřil, že se to povede. Gratuluji všem mistrům i všem ostatním, českým barvám letos byla souzena dvojka, ale co nás nezabilo nás jen posílí. Příští rok přijdeme ještě silnější a v Super buggy se nehodláme krčit někde vzadu. Ještě jednou děkuji všem, dělali jsme vše, ale nebylo nám souzeno, se slzami v očích se loučíme s Buggy 1600,“ řekl po závodě Petr Nikodém.

Mistrem se stal Vincent Mercier před Petrem Nikodémem a Milanem Vaňkem, který měl bronz jistý už před finále, protože Markus Wibbeler ze semifinále nepostoupil.

Nyní o víkendu čeká Petra Nikodéma závěrečný podnik domácího šampionátu v Sedlčanské kotlině. Jeho výsledek ale už nemůže nic změnit na konečném pořadí. Titul získal Milan Vaněk, Petr Nikodém skončil na druhém místě.

 

Konečné pořadí ME

1. Mercier    241

2. Nikodém   233

3. Vaněk      198

4. Wibbeler   163

5. Laubach   134

Zobrazit všechny novinky >